התחת אלוהים אני – ויחי תשע”ה

וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יוֹסֵף, אַל-תִּירָאוּ: כִּי הֲתַחַת אֱלֹהִים, אָנִי. וְאַתֶּם, חֲשַׁבְתֶּם עָלַי רָעָה; אֱלֹהִים, חֲשָׁבָהּ לְטֹבָה, לְמַעַן עֲשֹׂה כַּיּוֹם הַזֶּה, לְהַחֲיֹת עַם-רָב.

אנחנו לא אלוהים, אנחנו גם לא צריכים לפעול בשמו. אנחנו לא בדיוק צריכים לדעת מה הסיפור של החיים שלנו, ולא צריכים לנקום במי שעשה לנו עוול כי מה שהוא התכוון ומה שקרה לנו אלו שני דברים שונים בכלל. ובכלל העולם הרבה יותר גדול ומורכב מזה עשה לי ואני אעשה לו. כל מיני דברים קורים וגורמים כל כך דברים מסובכים בסיבות מתגלגלות שאי אפשר בכלל לתת פירוש אחד לסיפור לא שלנו ולא של אחרים.

ומה תעשה למי שכיוון אולי לפגוע בך אבל לך יצא מזה טוב? אתה נהיית מלך מזה והוא גם הרוויח מזה? תתחיל לחקור אם הולכים אחר הכוונה או אחר התוצאה ואם ביקש לעשות טוב ויצא רע או ביקש לעשות רע ויצא טוב מה הדין? ואם יהיה לך איזה עמדה בזה מה תעשה עם זה? יותר טוב להבין שאינך אלוהים ולא חשוב לך לדעת. אתה בסך הכל יכול לנסות להתנהג כל יום ובכל מקרה לפי המיטב שבידך לאותו מקרה. כל החשבונות והדנים שתעשה שלזה מגיע ככה כי ככה וכאן צריך ככה כי ככה בין כך מסתבכים כשמתחילים לדעת יותר מדי.